Здравейте, приятели!
Започва ново приключение!
Отправяме се към красива Италия, за да се насладим и почувстваме с всички сетива нейната обаятелност.
Сърцето и желанието за пътешествия ни отвеждат в един от най-магичните италиански градове.
История и изкуство...
Романтика...
Нежни изгреви и вълшебни залези...
Малки улички, стари църкви, бляскави дворци... и музика
Добре дошли във Венеция!
Ще се разходим по Канале Гранде, ще обиколим някои от най-интересните забележителности и ще се потопим в един съвсем различен свят, обикаляйки старите улички.
Разхождайки се из криволичещите, тесни улици на Венеция, човек губи усещане за реалността. Сградите, окъпани в слънчева светлина, цветята по балконите, преминаващите гондолиери-чуваш туптенето на древното сърце на града.Тази задушевност и тишина разкриват същността на Венеция и тя пленява душата!
Но за да разгледаме едни от най-забележителните места, няма как да не стигнем и до частите на града, завладени от туризма.
Канале Гранде е нашата отправна точка. Града е разделен на шест района /Канераджо, Кастело, Дорсодуро,Сан Марко,Санта Кроче,Сан Поло/, по три от всяка страна на канала.
Насочваме се към прочутият площад "Сан Марко", "приютил" едни от най-значимите сгради във Венеция-базиликата "Св. Марко", "Двореца на дожите", Камбанарията и градския музей "Корер".
Започваме с Камбанарията. Тя е най-високата постройка във Венеция /98,5м./ и предлага на посетителите си завладяващ изглед към града.
Първоначално е построена през 912г. и изпълнява съвсем различни функции: камбанария на базиликата, наблюдателен пост на пристанището и фар за корабите в морето.
Срутва се през 1902г., заради дълбочината от само 20м. и е построена наново през 1912г.
Продължаваме обиколката с посещение на градския музей "Корер". Експонатите, изложени в него предлагат прекрасен обзор на историята на Венеция. Разпростиращ се на три етажа, музея се състои от исторически отдел, художествена галерия и отдел, посветен на обединението на Италия. Както и салон, съхраняващ ранни шедьоври на скулптора Антонио Канова.
Часовниковата кула на площада е също не по-малко интересна. Построена е през 1499г. и надписът на латински върху нея гласи: "Аз отброявам само щастливите часове."
Идва ред и на базилика "Св. Марко"-красиво и богато украсена с художествено и архитектурно наследство. Близо хиляда години храмът служи за гробница на св.Марко и параклис, запазен за дожите, но и също като духовна опора и върховен символ на Венецианската държава.
Едно от най-впечатляващите неща са мозайките със златист оттенък в базиликата.
Това е художествено средство, заимствано от византийската традиция. Най-ранните образци датират от 1100г., а новости са правени и 700г. по-късно.
Лоджията с конете е най-разпознаваемото място в базиликата. От нея се открива гледка към целия площад.
Малко хора знаят, че прочутите бронзови коне на фасадата са копия. Оригиналите се пазят, за да бъде предотвратено увреждането им.
Конете са част от квадригата /теглената от четири коня колесница/ и като позлатени коне са единствения подобен оцелял артефакт от Античността.
Светилището, Златната олтарна преграда и Съкровищницата са също част от величествения интериор на базиликата.
Като Златната преграда е пленителна със своята украса с 15 рубина, 100 аметиста, 300 сапфира, 300 изумруда, 400 граната, 1300 перли и още около 200 различни камъка.
Започната е през 976г. и преправяна през 1105г. и 1209г, когато бива украсена с голяма част от скъпоценните камъни, плячкосани от Константинопол по време на Четвъртия кръстоносен поход.
Резбите над главния вход на базиликата са в романски стил, а оригиналната мозайка върху фасадата изобразява пренясянето на мощите на св. Марко в базиликата.
Време е да минем през портите на "Дворецът на дожите".
Той е една от най-красивите готически сгради в света.
Интериотът му е лабиринт от позлатени, отрупани с картини зали, последвани от неприветливи тъмници.
Във вътрешния двор на двореца се намира Стълбата на великаните, наречена така, заради статуите "Марс" и "Нептун", олицетворяващи венецианското господство по суша и море.
Изкачваме се по Златната стълба на Сансовино и започва разходката ни из величествените зали на двореца.
По-интересните са Залата на Колегията, позлатената Сенатска зала, залата на Съвета на десетимата магистрати и надзорници. Също и Залата с компаса, в която се намира Лъвската уста-пощенска кутия, в която венецианците можели да пускат обвинения срещу свои съграждани.
Задната врата на стаята води към малка съдебна зала, а оттам и към затворите.
И Залата на Върховния съвет-в нея се намира най-голямата маслена картина в света. "Рай" на Тинторето, 1592г.
Затворите, въпреки малкото светлина, имат своето очаровение. Като лабиринт, от който не знаеш дали ще излезеш. Внасят чувство както на страх, така и на вълнение, докато преминаваш през тях.
След тази обиколка из "Двореца на дожите", може би имаме нужда от малко почивка.
И какво по-хубаво от това да седнем в най-старото и колоритно кафене във Венеция-кафене "Флориан", разположено на площад "Сан Марко". Красивият му старинен интериор почти не се е променил, откакто е открито през 1720г.
Можем да се насладим на вкусен десерт, кафе, чай, топъл шоколад, поднесени с музикален акомпанимент.
Истинска наслада за душата, това изживяване не е за пропускане!
Можем да продължим обиколката си с посещение на двете най-известни църкви: "Богородица Преславна на братята" и "Св.св.Йоан и Павел". И двете водещи художествени галерии: Галерия на Академията и Колекцията на Пеги Гугенхайм.
Разходка с гондола или посещение на работилница за гондоли също са преживавания, с които да оползотворим времето си в този така вълшебен град.
Времето никога не стига, но каквото успеят да видят очите, да чуят ушите и да почувства сърцето-това е дар!
"Цяла Венеция е едновременно и модел, и художник, а животът е толкова живописен, че изкуството не би могло да остане настрани от това."
Хенри Джеймс
Интересни факти за гондолите: - всяка гондола тежи 700кг, има 280 съставни части и е направена от 8 различни вида дърво /липа, дъб, орех, череша, бряст, махагон, лиственица, ела/;
- стойките за закрепване на греблата се правят по индивидуална поръчка, за да е удобно на всеки гондолиер;
- думата "гондола" има спорен произход-някои твърдят, че идва от малтийски или турски, други-че произлиза от гръцката дума за "мида" или "чаша".
Има и теория, която свързва името на плавателния съд с лодката на Харон, която превозва мъртвите в отвъдния свят;
- гондолите имат само три декоративни елемента: къдрава опашка, двойка морски кончета и нос;
Венециански речник /полезни думи/: - Campo-площад /идва от италианската дума за поле/
Можете да забележите, че попринцип за площад се използва думата piazza, но във Венеция тя се изпозва само за площад "Сан Марко";
-Corte-вътрешен двор или задънена улица;
-Ombra-чаша вино /няма как да минем без тази дума/. Произхожда от италианската дума за "сянка" и има различни предположения за значението;
Надявам се разходката из този приказен, романтичен и тайнствен град да ви е харесала!
Нашето пътешествие продължава...
Къде ли ще бъде следващата ни спирка!
Сърдечни поздрави и усмивки от мен!💖
Dreaming Butterfly
Коментари
Публикуване на коментар